راههای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال + چگونه در بازار رمزارز سرمایه گذاری کنیم؟

سوالهای ذهن افراد جامعه در مورد سرمایه گذاری چیست؟

این روزها با افزایش تورم این سوالها در ذهن بسیاری از افراد شکل میگیرد که:

کجا سرمایه گذاری کنم؟

بهترین راه سرمایه گذاری برای حفظ ارزش پولم چیه؟

چگونه ارز دیجیتال بخرم؟

صندوق سرمایه گذاری ارز دیجیتال چیست؟

انواع سرمایه گذاری در ارز دیجیتال کدام ها هستند؟

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2022 چیست؟

آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال خوب است؟

و سوالاتی این چنینی که ممکن است شما هم در ذهن خود داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم نکاتی را بیان کنیم که قبل از سرمایه گذاری در حوزه ارز دیجیتال باید آنها را مد نظر داشت.

بایدها و نبایدهای سرمایه گذاری 

با گسترش روز افزون حوزه رمزارز در دنیا و اقبال عمومی به این حوزه، ورود افراد متفاوت به این بخش دیده می شود که گاهی بدون در نظر گرفتن خیلی از مباحث حرفه ای صرفا بخاطر شنیدن تعریف و تمجیدها از این بازار قدم در این حوزه می گذارند. باید توجه داشته باشیم که این صنعت سرمایه گذاری نیز مانند بسیاری از موارد دیگر چالش های خود را دارد و باید قبل از ورود به این حوزه اطلاعات لازم را بدست آورد. در ادامه به بعضی از این نکات اشاره میکنیم.

  1. آن قدر سرمایه گذاری کنید که اگر از دست رفت زندگی عادی تان تحت تاثیر قرار نگیرد

این بازار هم ریسک های خاص خودش را دارد. یک بازار نوظهور و تازه که تحت تاثیر عوامل بسیاری می تواند قرار بگیرد. بازاری جدید که هر روز قوانین خاص یا سخنرانی یک شخص محبوب توئیتری می تواند آن را دچار نوسان شدید کند به همین دلیل مقداری سرمایه گذاری کنید که اگر صفر شد حالت عادی زندگی شما تغییری نکند.

  1. قبل از سرمایه گذاری تحقیق کنید

بازارهای تازه نیازمند اطلاعات تازه هستند. در این بازارها با اطلاعات قبلی نمی توان سود کرد. بازار رمزارز بازار مبتنی بر تکنولوژی و علوم تازه است و مدام درحال حرکت، بنابراین در این بازار تحقیق کردن لازمه سرمایه گذاری در آن است. با تحقیق کردن می توان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری را پیدا کرد.

  1. ترس را از خود دور کنید

ترس از دست دادن سرمایه خود باعث می شود که رفتارهای هیجانی داشته باشید. این ترس از دست دادن در بازار رمزارز بسیار وجود دارد و اصطلاحا به آن فومو (Fear of Missing Out) گفته می شود. برای سرمایه گذاری خود برنامه داشته باشید و بدانید دقیقا قرار است چه کاری کنید. از نظر روانشناسی روی خود و ذهن خود کار کنید. سعی کنید ترس و طمع را در وجود خود بشناسید و تا حد امکان آنها را کنترل کنید. همیشه این را بدانید که ترس از عدم آگاهی نشات میگیرد پس همانطور که در نکته قبلی اشاره شد همواره درباره آن چیزی که قصد سرمایه گذاری در آن را دارید، تحقیق کنید. در این خصوص می توانید از مشاور روانشناس نیز کمک بگیرید.

  1. به حرف های دیگران اعتماد نکنید، خودتان بررسی کنید

هر جا که پول باشد، می تواند اتفاقات وسوسه انگیز نیز باشد. می تواند کلاهبرداری هم اتفاق بیفتد. اگر اطلاعات لازم را نداشته باشید در این بازار به راحتی فریب سیگنال خرید و فروش، پروژه های اسکم، طرح های پانزی و شبکه ای، وعده سودهای نجومی و سرقت اطلاعات حساس را خواهید خورد. پس قبل از هر کاری بعد از شنیدن هر چیزی کمی تامل کنید و خوب به آن فکر کنید و بررسی های لازم را داشته باشید.

  1. بازار رمزارز یک بازار چند بعدی است.

بازار ارز دیجیتال، یک بازار چند بعدی است. صرفا قیمت یک ارز ماهیت آن را مشخص نمیکند. ارزش گذاری رمزارزها باهم متفاوت هستند. با مفاهیم مثل اهداف پروژه ها، مارکت کپ (Marketcap) و مسایل فنی پروژه ها اشراف داشته باشید.

بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال دنیاست و تعداد محدودی از آن وجود دارد و با قیمت فعلی 43000 دلار رتبه یک بین ارزها را داراست. ریپل با قیمت فعلی 0.77 دلار در رتبه هشتم کوین مارکت کپ قرار دارد و همینطور دوج کوین با قیمت فعلی  0.19 دلاردر رتبه یازده و شیبا با قیمت 0/000031 در رتبه سیزدهم جدول کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) از نظر ارزش بازار قرار دارند. پس قیمت صرفا نمی تواند معیاری برای تشخیص یک ارز دیجیتال باشد.

  1. از اطلاعات حساس کیف پول خود مراقبت کنید

بازار رمزارزها یک بازار دیجیتالی است. در اینجا هیچ چیز فیزیکی وجود ندارد. تمام اطلاعات مهم دارایی شما در قالب کدها و کلیدهای دیجیتالی است. در صورتی که این اطلاعات از دست برود یا به دست افراد متقلب بیفتد شما دارایی خود را از دست داده اید. حتما شنیده اید که مقدار بسیار زیادی از بیت کوین ها در کیف پولهایی قرار دارند که ممکن است صاحبان آنها کلید اختصاصی خود را فراموش کرده باشند و بهمین دلیل دسترسی به این دارایی های ارزمند را از دست داده اند. پس مراقب اطلاعات کیف پول خود باشید.

  1. با گسترش این صنعت احتمال قانون گذاری و مالیات وجود دارد.

با گسترش رمزارزها این احتمال وجود دارد که قانون گذاری هایی در آینده اتفاق بیفتد. همانطور که در خبرها میبینید خیلی از کشورها در صدد این هستند که این صنعت را قانونمند نمایند. باید توجه داشته باشیم که با این کار هر اتفاقی ممکن است بیفتد. ممکن است بعضی مسایل در یک دوره زمانی ممنوع شوند مانند استخراج بیت کوین یا ممکن است با این قوانین دارندگان این نوع دارایی ها مشمول قوانین مالیاتی شوند. برای این موضوع آمادگی داشته باشید.

نتیجه گیری

هر اتفاق تازه ای می تواند برای هرکسی ایجاد فرصت یا تهدید نماید. این ما هستیم که باید بعنوان سرمایه گذار شناخت دقیقی از این بازار کسب کنیم و با کنار هم قرار دادن پارامترهای مختلف خود را برای یک سرمایه گذاری موفق آماده کنیم تا بتوانیم ارزش پول خود را در قبال تورم حفظ نماییم. برای این کار باید مدام در حال یادگیری و تحقیق باشیم. بر روی خود و ذهن خود از نظر روانشناسی کار کنیم تا بتوانیم در مواقع لازم بر ترس و طمع خود غلبه کنیم. با تحقیق و بررسی بهترین حوزه برای خود را مشخص کنیم و با قبول ریسک وارد آن شویم.